Vishay/Dale CW010R2000KE12
CW010R2000KE12 picture photo
Mfg. Part Number
CW010R2000KE12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.2 OHM 10W 10% AXIAL
Datasheet Download
CW010R2000KE12.pdf
Availability of CW010R2000KE12
QUANTITY
CW010R2000KE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW010R2000KE12
Internal Part NumberEIS-CW010R2000KE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±10%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW010R2000KE12
Related LinksCW010R2, CW010R2000KE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW010R2000KE12 Details Description
Related parts for CW010R2000KE12
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CER RESONATOR 4.19MHZ datasheet.pdf
IC CODEC 108DB 192KHZ 64LQFP datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 10A SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEVEL 120VAC CHASSIS datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 3.81MM BLACK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 325MHz, 64-Cell, CMOS, CPGA84 IC datasheet.pdf