Vishay/Dale CW010R2500KE12
CW010R2500KE12 picture photo
Mfg. Part Number
CW010R2500KE12
Brief Description
RES 0.25 OHM 10W 10% AXIAL
Datasheet Download
CW010R2500KE12.pdf
Availability of CW010R2500KE12
QUANTITY
CW010R2500KE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW010R2500KE12
Internal Part NumberEIS-CW010R2500KE12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.25
Tolerance±10%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW010R2500KE12
Related LinksCW010R2, CW010R2500KE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW010R2500KE12 Details Description
Related parts for CW010R2500KE12
PROPORT 1 X RJ45 datasheet.pdf
RES SMD 57.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RECEPT 2POS DUAL datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C 2CH 10MSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CABLE STR SGL-END FMALE 5POS 1M datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
TEN60 RA RECPT ASSY datasheet.pdf
IP67 ENCLOSURE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 10A 120V datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf