Vishay/Dale CW010R5600JS73
CW010R5600JS73 picture photo
Mfg. Part Number
CW010R5600JS73
Brief Description
RES 0.56 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW010R5600JS73.pdf
Availability of CW010R5600JS73
QUANTITY
CW010R5600JS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW010R5600JS73
Internal Part NumberEIS-CW010R5600JS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW010R5600JS73
Related LinksCW010R5, CW010R5600JS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW010R5600JS73 Details Description
Related parts for CW010R5600JS73
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.6V SC-82AB datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT 1.12''X1.12'' datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W SMV datasheet.pdf
FILTER LINE CABLES datasheet.pdf
+2.5V Low Power Precision Voltage Reference IC datasheet.pdf