Vishay/Dale CW02B270R0JE70
CW02B270R0JE70 picture photo
Mfg. Part Number
CW02B270R0JE70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 270 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW02B270R0JE70.pdf
Availability of CW02B270R0JE70
QUANTITY
CW02B270R0JE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW02B270R0JE70
Internal Part NumberEIS-CW02B270R0JE70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.188" Dia x 0.562" L (4.78mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW02B270R0JE70
Related LinksCW02B27, CW02B270R0JE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW02B270R0JE70 Details Description
Related parts for CW02B270R0JE70
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
HEATSINK SMT datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ10 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf