Vishay/Dale CW02B3K500JE70
CW02B3K500JE70 picture photo
Mfg. Part Number
CW02B3K500JE70
Brief Description
RES 3.5K OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW02B3K500JE70.pdf
Availability of CW02B3K500JE70
QUANTITY
CW02B3K500JE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW02B3K500JE70
Internal Part NumberEIS-CW02B3K500JE70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.188" Dia x 0.562" L (4.78mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW02B3K500JE70
Related LinksCW02B3K, CW02B3K500JE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW02B3K500JE70 Details Description
Related parts for CW02B3K500JE70
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
CABLE SMA MALE RG142B/U 60" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB ROM 28SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
SENS WELL NPT THREAD DELRIN M30 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf