Vishay/Dale CW02B3K500JE70
CW02B3K500JE70 picture photo
Mfg. Part Number
CW02B3K500JE70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.5K OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW02B3K500JE70.pdf
Availability of CW02B3K500JE70
QUANTITY
CW02B3K500JE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW02B3K500JE70
Internal Part NumberEIS-CW02B3K500JE70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.188" Dia x 0.562" L (4.78mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW02B3K500JE70
Related LinksCW02B3K, CW02B3K500JE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW02B3K500JE70 Details Description
Related parts for CW02B3K500JE70
COLD SHRINK .95-1.94 X 12" BLK datasheet.pdf
CARD EDGE 62POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
CAP CER 4000PF 13KV R85 DISK datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
SLIDE datasheet.pdf
TB2HB/WHITE COVER MFGR datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 PIN RECP datasheet.pdf
SPLICE SLEEVE, 2.0MM OD, 60MM LO datasheet.pdf