Vishay/Dale CW02B7R500JE70HE
CW02B7R500JE70HE picture photo
Mfg. Part Number
CW02B7R500JE70HE
Brief Description
RES 7.5 OHM 3.75W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW02B7R500JE70HE.pdf
Availability of CW02B7R500JE70HE
QUANTITY
CW02B7R500JE70HE Order Process
Ship out your order
Specifications of CW02B7R500JE70HE
Internal Part NumberEIS-CW02B7R500JE70HE
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)3.75W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.188" Dia x 0.562" L (4.78mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW02B7R500JE70HE
Related LinksCW02B7R5, CW02B7R500JE70HE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW02B7R500JE70HE Details Description
Related parts for CW02B7R500JE70HE
RES 430 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW SC75 datasheet.pdf
TAPE POLYESTER 6.5 MIL 1" X 72YD datasheet.pdf
SPEAKER 8OHMS .2W 40MM 6" LEADS datasheet.pdf
CONN SOCKET .8MM 24POS SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL PRECISION CLOCK PLL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 56 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
2W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf