Vishay/Dale CW02C150R0JE70
CW02C150R0JE70 picture photo
Mfg. Part Number
CW02C150R0JE70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 2.5W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW02C150R0JE70.pdf
Availability of CW02C150R0JE70
QUANTITY
CW02C150R0JE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW02C150R0JE70
Internal Part NumberEIS-CW02C150R0JE70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)2.5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.218" Dia x 0.500" L (5.54mm x 12.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW02C150R0JE70
Related LinksCW02C15, CW02C150R0JE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW02C150R0JE70 Details Description
Related parts for CW02C150R0JE70
RES 147 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
OPTO SENSOR SLOT TYPE NPN LT-ON datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 23POS INLINE SKT datasheet.pdf
INDICATOR SQ BLK HSNG RED LED datasheet.pdf
RES 560K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DIP CABLE 6POS datasheet.pdf
CABLE USB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V TO220SIS datasheet.pdf