Vishay/Dale CW02C150R0JE70
CW02C150R0JE70 picture photo
Mfg. Part Number
CW02C150R0JE70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 2.5W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW02C150R0JE70.pdf
Availability of CW02C150R0JE70
QUANTITY
CW02C150R0JE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW02C150R0JE70
Internal Part NumberEIS-CW02C150R0JE70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)2.5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.218" Dia x 0.500" L (5.54mm x 12.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW02C150R0JE70
Related LinksCW02C15, CW02C150R0JE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW02C150R0JE70 Details Description
Related parts for CW02C150R0JE70
IC ENCORE MCU FLASH 64K 80QFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC FILTR BUILDNG BLK QUAD 28SSOP datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 14VA THRU HOLE datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V MINI4 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf