Vishay/Dale CW02C2K700JS70
CW02C2K700JS70 picture photo
Mfg. Part Number
CW02C2K700JS70
Brief Description
RES 2.7K OHM 2.5W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW02C2K700JS70.pdf
Availability of CW02C2K700JS70
QUANTITY
CW02C2K700JS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW02C2K700JS70
Internal Part NumberEIS-CW02C2K700JS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)2.5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.218" Dia x 0.500" L (5.54mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW02C2K700JS70
Related LinksCW02C2K, CW02C2K700JS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW02C2K700JS70 Details Description
Related parts for CW02C2K700JS70
MOSFET N-CH 600V 11A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC CRYSTAL OSC DRIVER SOT23-6 datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf