Bourns Inc. CW100505-27NJ
CW100505-27NJ picture photo
Mfg. Part Number
CW100505-27NJ
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27NH 400MA 298 MOHM
Datasheet Download
CW100505-27NJ.pdf
Availability of CW100505-27NJ
QUANTITY
CW100505-27NJ Order Process
Ship out your order
Specifications of CW100505-27NJ
Internal Part NumberEIS-CW100505-27NJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCW100505 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCW100505
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance27nH
Tolerance±5%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)298 mOhm
Q @ Freq26 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant2.48GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW100505-27NJ
Related LinksCW1005, CW100505-27NJ Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CW100505-27NJ Details Description
Related parts for CW100505-27NJ
Connector Header 36 Position 0.197" (5.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Header 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 7/64" 6.69" datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.3PF 25V 0201 datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC SMD datasheet.pdf
SHROUD SGL ROW MODII07 PNL MT datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 19POS 0.100 SMD TIN datasheet.pdf
CABLE 17POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf