Bourns Inc. CW100505-R10J
CW100505-R10J picture photo
Mfg. Part Number
CW100505-R10J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100NH 120MA 2.52 OHM
Datasheet Download
CW100505-R10J.pdf
Availability of CW100505-R10J
QUANTITY
CW100505-R10J Order Process
Ship out your order
Specifications of CW100505-R10J
Internal Part NumberEIS-CW100505-R10J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCW100505 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCW100505
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance100nH
Tolerance±5%
Current Rating120mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.52 Ohm
Q @ Freq20 @ 150MHz
Frequency - Self Resonant1.3GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test150MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW100505-R10J
Related LinksCW1005, CW100505-R10J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CW100505-R10J Details Description
Related parts for CW100505-R10J
CONN HEADER .100 DUAL STR 24POS datasheet.pdf
CABLE IEEE1394 6POS-4POS 1.8M datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO5 0.170" datasheet.pdf
KRIMPING DIE ATP-BB-516-E1 datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC P600 datasheet.pdf
508 TB PL PL DIN/RAIL B datasheet.pdf
CAP CER 300PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf