Bourns Inc. CW160808-15NJ
CW160808-15NJ picture photo
Mfg. Part Number
CW160808-15NJ
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15NH 700MA 170 MOHM
Datasheet Download
CW160808-15NJ.pdf
Availability of CW160808-15NJ
QUANTITY
CW160808-15NJ Order Process
Ship out your order
Specifications of CW160808-15NJ
Internal Part NumberEIS-CW160808-15NJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCW160808 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCW160808
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance15nH
Tolerance±5%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)170 mOhm
Q @ Freq30 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant4GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW160808-15NJ
Related LinksCW1608, CW160808-15NJ Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CW160808-15NJ Details Description
Related parts for CW160808-15NJ
RES SMD 102 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.94KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 39K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 2.5V 70A 175W datasheet.pdf