Bourns Inc. CW160808-33NJ
CW160808-33NJ picture photo
Mfg. Part Number
CW160808-33NJ
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33NH 600MA 220 MOHM
Datasheet Download
CW160808-33NJ.pdf
Availability of CW160808-33NJ
QUANTITY
CW160808-33NJ Order Process
Ship out your order
Specifications of CW160808-33NJ
Internal Part NumberEIS-CW160808-33NJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCW160808 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCW160808
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance33nH
Tolerance±5%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)220 mOhm
Q @ Freq35 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant2.3GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW160808-33NJ
Related LinksCW1608, CW160808-33NJ Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CW160808-33NJ Details Description
Related parts for CW160808-33NJ
IC MPU MONITOR 4.5V 8-SOIC datasheet.pdf
CORD PATCH MINI CLIP 8" RED datasheet.pdf
FILTER POWER LINE RFI PCB MT 4A datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 4POS R/A GOLD datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 4CH T/H&REF 28-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 84POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
TEST PROBE R/A BAN PLUG BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM R/GN R/Y WH DIFF datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A OLIVE datasheet.pdf