Bourns Inc. CW160808-47NJ
CW160808-47NJ picture photo
Mfg. Part Number
CW160808-47NJ
Brief Description
FIXED IND 47NH 600MA 280 MOHM
Datasheet Download
CW160808-47NJ.pdf
Availability of CW160808-47NJ
QUANTITY
CW160808-47NJ Order Process
Ship out your order
Specifications of CW160808-47NJ
Internal Part NumberEIS-CW160808-47NJ
Material - CoreAlumina
Inductance47nH
Tolerance±5%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)280 mOhm
Q @ Freq35 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant2.1GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test200MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW160808-47NJ
Related LinksCW1608, CW160808-47NJ Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CW160808-47NJ Details Description
Related parts for CW160808-47NJ
RECEPTACLE W/PIN INSERT (12CON) datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
MAGAMOLE REPLACEMENT MAG W/GR/BK datasheet.pdf
CONN IDC 10POS 2.54MM 22AWG GOLD datasheet.pdf
INSERT FEMALE 2POS SCREW datasheet.pdf
SENSOR 750PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
OSC MEMS 16.384MHZ CMOS SMD datasheet.pdf