Bourns Inc. CW201212-15NJ
CW201212-15NJ picture photo
Mfg. Part Number
CW201212-15NJ
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15NH 600MA 80 MOHM SMD
Datasheet Download
CW201212-15NJ.pdf
Availability of CW201212-15NJ
QUANTITY
CW201212-15NJ Order Process
Ship out your order
Specifications of CW201212-15NJ
Internal Part NumberEIS-CW201212-15NJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationUV-Cured Material April/2008
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCW201212
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance15nH
Tolerance±5%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm
Q @ Freq60 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant3.6GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.083" L x 0.059" W (2.10mm x 1.50mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW201212-15NJ
Related LinksCW2012, CW201212-15NJ Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CW201212-15NJ Details Description
Related parts for CW201212-15NJ
RES 3K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 SQ WW datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 90KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC UART FIFO I2C/SPI 64B 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 3.8A 50 MOHM TH datasheet.pdf