Bourns Inc. CW252016-15NK
CW252016-15NK picture photo
Mfg. Part Number
CW252016-15NK
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15NH 500MA 80 MOHM SMD
Datasheet Download
CW252016-15NK.pdf
Availability of CW252016-15NK
QUANTITY
CW252016-15NK Order Process
Ship out your order
Specifications of CW252016-15NK
Internal Part NumberEIS-CW252016-15NK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCW252016 Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationUV-Cured Material April/2008
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCW252016
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance15nH
Tolerance±10%
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 350MHz
Frequency - Self Resonant2.5GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW252016-15NK
Related LinksCW2520, CW252016-15NK Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CW252016-15NK Details Description
Related parts for CW252016-15NK
RES 35 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf