Bourns Inc. CW252016-18NG
CW252016-18NG picture photo
Mfg. Part Number
CW252016-18NG
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18NH 600MA 100 MOHM
Datasheet Download
CW252016-18NG.pdf
Availability of CW252016-18NG
QUANTITY
CW252016-18NG Order Process
Ship out your order
Specifications of CW252016-18NG
Internal Part NumberEIS-CW252016-18NG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCW252016 Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationUV-Cured Material April/2008
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCW252016
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance18nH
Tolerance±2%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 350MHz
Frequency - Self Resonant2.5GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW252016-18NG
Related LinksCW2520, CW252016-18NG Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CW252016-18NG Details Description
Related parts for CW252016-18NG
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
SSD 1GB SCSI datasheet.pdf
VARISTOR 558V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
20M NON-FLEXIBLE ENCODER CABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 10ppm 12pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf