Bourns Inc. CW252016-R12G
CW252016-R12G picture photo
Mfg. Part Number
CW252016-R12G
Brief Description
FIXED IND 120NH 500MA 200 MOHM
Datasheet Download
CW252016-R12G.pdf
Availability of CW252016-R12G
QUANTITY
CW252016-R12G Order Process
Ship out your order
Specifications of CW252016-R12G
Internal Part NumberEIS-CW252016-R12G
Material - CoreCeramic
Inductance120nH
Tolerance±2%
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)630 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant950MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW252016-R12G
Related LinksCW2520, CW252016-R12G Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CW252016-R12G Details Description
Related parts for CW252016-R12G
CONN STACKER .156" 18POS SGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 SQ WW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 10A TO220FL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 11POS datasheet.pdf
RES SMD 14.2 OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 50MM datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf