Bourns Inc. CW252016-R33G
CW252016-R33G picture photo
Mfg. Part Number
CW252016-R33G
Brief Description
FIXED IND 330NH 500MA 900 MOHM
Datasheet Download
CW252016-R33G.pdf
Availability of CW252016-R33G
QUANTITY
CW252016-R33G Order Process
Ship out your order
Specifications of CW252016-R33G
Internal Part NumberEIS-CW252016-R33G
Material - CoreCeramic
Inductance330nH
Tolerance±2%
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.05 Ohm Max
Q @ Freq45 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant570MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW252016-R33G
Related LinksCW2520, CW252016-R33G Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CW252016-R33G Details Description
Related parts for CW252016-R33G
CABLE ASSEM FIBER SC-SC 3 METER datasheet.pdf
RES SMD 6.81KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC AUDIO PWM PROC 64TQFP datasheet.pdf
RES 39 OHM 30W 5% TO220 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 192KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 128UM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 5MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 85MHZ 8UDFN datasheet.pdf
IC IMAGE SENSOR 5MP RW datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf