| Internal Part Number | EIS-CWB1503S | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RF Antennas | |
| Series | - | |
| Packaging | * | |
| Frequency Group | VHF (f < 300 MHz) | |
| Frequency (Center/Band) | 156MHz | |
| Frequency Range | 150MHz ~ 162MHz | |
| Antenna Type | Whip, Straight | |
| Number of Bands | 1 | |
| VSWR | 2 | |
| Return Loss | - | |
| Gain | 3dB | |
| Power - Max | - | |
| Features | - | |
| Termination | Connector, NMO | |
| Ingress Protection | - | |
| Mounting Type | Base Mount | |
| Height (Max) | 49.000" (124.46cm) | |
| Applications | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | CWB1503S | |
| Related Links | CWB1, CWB1503S Datasheet, Laird Technologies IAS Distributor | |
 | SER YE AU OA | SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V | datasheet.pdf | |