Crydom CWD48125-10
CWD48125-10 picture photo
Mfg. Part Number
CWD48125-10
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR 125A 660VAC AC OUT PNL
Datasheet Download
CWD48125-10.pdf
Availability of CWD48125-10
QUANTITY
CWD48125-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of CWD48125-10
Internal Part NumberEIS-CWD48125-10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
3D ModelCW Series.satCW Series.dwgCW Series.stp
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesCW48
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current125A
Voltage - Input4 ~ 32VDC
Voltage - Load48 ~ 660 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWD48125-10
Related LinksCWD48, CWD48125-10 Datasheet, Crydom Distributor
CWD48125-10 Details Description
Related parts for CWD48125-10
FIXED IND 1.5UH 410MA 600 MOHM datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 10MHZ 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 30.1OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 16A TO220AB datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CABLE 5COND 12AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A TO252-3 datasheet.pdf
LIGHT PIPE ASSY 1MM 10.0" YLW datasheet.pdf