CW Industries CWN-300-10-0021
CWN-300-10-0021 picture photo
Mfg. Part Number
CWN-300-10-0021
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 10PIN GOLD RT ANG PCB
Datasheet Download
CWN-300-10-0021.pdf
Availability of CWN-300-10-0021
QUANTITY
CWN-300-10-0021 Order Process
Ship out your order
Specifications of CWN-300-10-0021
Internal Part NumberEIS-CWN-300-10-0021
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesCWN
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.240" (6.10mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlue
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWN-300-10-0021
Related LinksCWN-300, CWN-300-10-0021 Datasheet, CW Industries Distributor
CWN-300-10-0021 Details Description
Related parts for CWN-300-10-0021
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
FIXED IND 35UH 2.5A 35 MOHM TH datasheet.pdf
CONN SPRING 24POS DUAL .350 SMD datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 230V datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/AC 12V 5A datasheet.pdf