CW Industries CWN-510-26-0021
CWN-510-26-0021 picture photo
Mfg. Part Number
CWN-510-26-0021
Brief Description
CONN HDR 26PIN GOLD RT ANG PCB
Datasheet Download
CWN-510-26-0021.pdf
Availability of CWN-510-26-0021
QUANTITY
CWN-510-26-0021 Order Process
Ship out your order
Specifications of CWN-510-26-0021
Internal Part NumberEIS-CWN-510-26-0021
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.240" (6.10mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWN-510-26-0021
Related LinksCWN-510, CWN-510-26-0021 Datasheet, CW Industries Distributor
CWN-510-26-0021 Details Description
Related parts for CWN-510-26-0021
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK CUK CM 14SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES 7.23 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 56POS 0.100 T/H datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 80 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf