CW Industries CWN-552-50-0021
CWN-552-50-0021 picture photo
Mfg. Part Number
CWN-552-50-0021
Brief Description
CONN HDR 50PIN GOLD VERT PCB
Datasheet Download
CWN-552-50-0021.pdf
Availability of CWN-552-50-0021
QUANTITY
CWN-552-50-0021 Order Process
Ship out your order
Specifications of CWN-552-50-0021
Internal Part NumberEIS-CWN-552-50-0021
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.240" (6.10mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Long
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWN-552-50-0021
Related LinksCWN-552, CWN-552-50-0021 Datasheet, CW Industries Distributor
CWN-552-50-0021 Details Description
Related parts for CWN-552-50-0021
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL 20-TSSOP datasheet.pdf
IC RS485/422 RX 10MBPS 16-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.15W TH datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
IGBT 3000V 18A 100W TO247AD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3.5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 9V 15W datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf