CW Industries CWR-183-25-0021
CWR-183-25-0021 picture photo
Mfg. Part Number
CWR-183-25-0021
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable
Datasheet Download
CWR-183-25-0021.pdf
Availability of CWR-183-25-0021
QUANTITY
CWR-183-25-0021 Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR-183-25-0021
Internal Part NumberEIS-CWR-183-25-0021
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesCWR
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationIDC, Ribbon Cable
FeaturesFeed Through, Strain Relief
Shell Material, Finish-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating1A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlue
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR-183-25-0021
Related LinksCWR-183, CWR-183-25-0021 Datasheet, CW Industries Distributor
CWR-183-25-0021 Details Description
Related parts for CWR-183-25-0021
MULTIPLEXER QUAD 2IN HS 16SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 37 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 1MPA GAUGE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS SQ FLNG W/PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf