CW Industries CWR-210-10-0021
CWR-210-10-0021 picture photo
Mfg. Part Number
CWR-210-10-0021
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET 10PIN GOLD W/STR REL
Datasheet Download
CWR-210-10-0021.pdf
Availability of CWR-210-10-0021
QUANTITY
CWR-210-10-0021 Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR-210-10-0021
Internal Part NumberEIS-CWR-210-10-0021
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesCWR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions10
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through, Strain Relief
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlue
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR-210-10-0021
Related LinksCWR-210, CWR-210-10-0021 Datasheet, CW Industries Distributor
CWR-210-10-0021 Details Description
Related parts for CWR-210-10-0021
CONN RCPT 56POS RACK & PANEL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SO datasheet.pdf
IC INTERFACE LINE SUBSCRB 44TQFP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO220AA datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZB24 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR XO/VCXO QUAD datasheet.pdf
ECCOSORB 1/4X24X24 datasheet.pdf
MOD IR RCVR 40KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 10ppm 10pF 300 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf