CW Industries CWR-280-15-0000
CWR-280-15-0000 picture photo
Mfg. Part Number
CWR-280-15-0000
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable
Datasheet Download
CWR-280-15-0000.pdf
Availability of CWR-280-15-0000
QUANTITY
CWR-280-15-0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR-280-15-0000
Internal Part NumberEIS-CWR-280-15-0000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInsulation Displacement Connectors
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesCWR
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationIDC, Ribbon Cable
FeaturesFeed Through, Strain Relief
Shell Material, Finish-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating1A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlue
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR-280-15-0000
Related LinksCWR-280, CWR-280-15-0000 Datasheet, CW Industries Distributor
CWR-280-15-0000 Details Description
Related parts for CWR-280-15-0000
IC LED Driver Linear 75.5mA 24-SOIC W datasheet.pdf
WIRE TIE Q-TIE 30LB NAT 7.87" datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CONN SHROUD PIN 4POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC CTLR OVP LATCHOFF 8DFN datasheet.pdf
DIG RK SW -M02- CNRS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5V 3A 16TQFN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf