CW Industries CWR-281-37-0000
CWR-281-37-0000 picture photo
Mfg. Part Number
CWR-281-37-0000
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable
Datasheet Download
CWR-281-37-0000.pdf
Availability of CWR-281-37-0000
QUANTITY
CWR-281-37-0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR-281-37-0000
Internal Part NumberEIS-CWR-281-37-0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInsulation Displacement Connectors
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
TerminationIDC, Ribbon Cable
FeaturesFeed Through, Strain Relief
Shell Material, Finish-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating1A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlue
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR-281-37-0000
Related LinksCWR-281, CWR-281-37-0000 Datasheet, CW Industries Distributor
CWR-281-37-0000 Details Description
Related parts for CWR-281-37-0000
JFET N-CH 30V 0.225W SOT23 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
CONN PLUG 52POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
KEYBOARD 12BTN datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT PCB A datasheet.pdf