CW Industries CWR-283-25-0000
CWR-283-25-0000 picture photo
Mfg. Part Number
CWR-283-25-0000
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable
Datasheet Download
CWR-283-25-0000.pdf
Availability of CWR-283-25-0000
QUANTITY
CWR-283-25-0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR-283-25-0000
Internal Part NumberEIS-CWR-283-25-0000
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
TerminationIDC, Ribbon Cable
Features-
Shell Material, FinishMetal, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Current Rating-
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlue
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR-283-25-0000
Related LinksCWR-283, CWR-283-25-0000 Datasheet, CW Industries Distributor
CWR-283-25-0000 Details Description
Related parts for CWR-283-25-0000
IC REG BUCK 3.3V 1A 24SOIC datasheet.pdf
RES FUSE 7.5K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 54V 5.55A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS SKT datasheet.pdf