KEMET CWR09NC475KBA
CWR09NC475KBA picture photo
Mfg. Part Number
CWR09NC475KBA
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10% 50V 2915
Datasheet Download
CWR09NC475KBA.pdf
Availability of CWR09NC475KBA
QUANTITY
CWR09NC475KBA Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR09NC475KBA
Internal Part NumberEIS-CWR09NC475KBA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Featured ProductCWR MIL-PRF-55365 Tantalum Surface Mount Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/4, CWR09
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm @ 100kHz
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR09NC475KBA
Related LinksCWR09N, CWR09NC475KBA Datasheet, KEMET Distributor
CWR09NC475KBA Details Description
Related parts for CWR09NC475KBA
IDC CABLE - HSR50S/AE50G/HSR50S datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 110MA 5.4 OHM datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 25 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 10POS SKT datasheet.pdf