AVX Corporation CWR09NC475KR
CWR09NC475KR picture photo
Mfg. Part Number
CWR09NC475KR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10% 50V 2915
Datasheet Download
CWR09NC475KR.pdf
Availability of CWR09NC475KR
QUANTITY
CWR09NC475KR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR09NC475KR
Internal Part NumberEIS-CWR09NC475KR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/4, CWR09
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm @ 100kHz
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR09NC475KR
Related LinksCWR09N, CWR09NC475KR Datasheet, AVX Corporation Distributor
CWR09NC475KR Details Description
Related parts for CWR09NC475KR
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 12V datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 32POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 100W 5% TO247 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
RES 270K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 1A 40 MOHM SMD datasheet.pdf