KEMET CWR11HH106JB
CWR11HH106JB picture photo
Mfg. Part Number
CWR11HH106JB
Brief Description
CAP TANT 10UF 5% 15V 2312
Datasheet Download
CWR11HH106JB.pdf
Availability of CWR11HH106JB
QUANTITY
CWR11HH106JB Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR11HH106JB
Internal Part NumberEIS-CWR11HH106JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Featured ProductCWR MIL-PRF-55365 Tantalum Surface Mount Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/8, CWR11
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR11HH106JB
Related LinksCWR11H, CWR11HH106JB Datasheet, KEMET Distributor
CWR11HH106JB Details Description
Related parts for CWR11HH106JB
CONN BLOCK TERM 1POS 180 BK datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL RZR FLSH 5.5" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 2.26M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 12AWG BLK SHLD 1000' datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN SPRING TARGET SGL R/A 62POS datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf