Vishay/Sprague CWR26HB106MCFC\TR
CWR26HB106MCFC\TR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HB106MCFC\TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214
Datasheet Download
CWR26HB106MCFC\TR.pdf
Availability of CWR26HB106MCFC\TR
QUANTITY
CWR26HB106MCFC\TR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HB106MCFC\TR
Internal Part NumberEIS-CWR26HB106MCFC\TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)667 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2214 (5634 Metric)
Size / Dimension0.220" L x 0.135" W (5.59mm x 3.43mm)
Height - Seated (Max)0.085" (2.16mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeF
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HB106MCFC\TR
Related LinksCWR26HB1, CWR26HB106MCFC\TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HB106MCFC\TR Details Description
Related parts for CWR26HB106MCFC\TR
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A SYNC 16QFN datasheet.pdf
IC CONVERTER A/D 14-BIT 10-MSOP datasheet.pdf
HEADER BP 5ROW GUIDE & POLAR MOD datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 3.3V 90W 30A datasheet.pdf
DISPLAY 570NM GRN 2DIG 0.3 TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 35POS THRUHL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 350MA 400 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1W DO213AB datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf