Vishay/Sprague CWR26HC226JCGA\PR
CWR26HC226JCGA\PR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HC226JCGA\PR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711
Datasheet Download
CWR26HC226JCGA\PR.pdf
Availability of CWR26HC226JCGA\PR
QUANTITY
CWR26HC226JCGA\PR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HC226JCGA\PR
Internal Part NumberEIS-CWR26HC226JCGA\PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)275 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HC226JCGA\PR
Related LinksCWR26HC2, CWR26HC226JCGA\PR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HC226JCGA\PR Details Description
Related parts for CWR26HC226JCGA\PR
BRAID ROSIN GOLD .050"X10' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO-214A datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
SINGLE M30 LONG PW 2M PNP NC datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.15UF RADIAL datasheet.pdf