Vishay/Sprague CWR26HC226JCGA\TR
CWR26HC226JCGA\TR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HC226JCGA\TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711
Datasheet Download
CWR26HC226JCGA\TR.pdf
Availability of CWR26HC226JCGA\TR
QUANTITY
CWR26HC226JCGA\TR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HC226JCGA\TR
Internal Part NumberEIS-CWR26HC226JCGA\TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)275 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HC226JCGA\TR
Related LinksCWR26HC2, CWR26HC226JCGA\TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HC226JCGA\TR Details Description
Related parts for CWR26HC226JCGA\TR
RES SMD 806 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 2KVDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 600W datasheet.pdf