Vishay/Sprague CWR26HC226MCGA\PR
CWR26HC226MCGA\PR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HC226MCGA\PR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711
Datasheet Download
CWR26HC226MCGA\PR.pdf
Availability of CWR26HC226MCGA\PR
QUANTITY
CWR26HC226MCGA\PR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HC226MCGA\PR
Internal Part NumberEIS-CWR26HC226MCGA\PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)275 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HC226MCGA\PR
Related LinksCWR26HC2, CWR26HC226MCGA\PR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HC226MCGA\PR Details Description
Related parts for CWR26HC226MCGA\PR
OSC XO 14.31818MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 179 I/O 256FBGA datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.610" 3MM 2LD datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SL SURFACE CONDITION DISC TR 3" datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 3 TO 8 16SOIC datasheet.pdf
LSF-SMT 3.81/17/90 1.5SN BK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH 5.5V 4DSBGA datasheet.pdf