Vishay/Sprague CWR26HC226MCGA
CWR26HC226MCGA picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HC226MCGA
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711
Datasheet Download
CWR26HC226MCGA.pdf
Availability of CWR26HC226MCGA
QUANTITY
CWR26HC226MCGA Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HC226MCGA
Internal Part NumberEIS-CWR26HC226MCGA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)275 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HC226MCGA
Related LinksCWR26HC, CWR26HC226MCGA Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HC226MCGA Details Description
Related parts for CWR26HC226MCGA
IDC CABLE - MKC50K/MC50F/MKC50K datasheet.pdf
IC VOLT-LVL SHIFTER HEX 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 26POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONTACT BLOCK UNIV MOM 1NO 1NO datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Bottom Entry datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 125MW 0402 datasheet.pdf
TEST ROD 25MM FOR SF4B datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 16POS DUAL SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf