Vishay/Sprague CWR26HH106JCFB\TR
CWR26HH106JCFB\TR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HH106JCFB\TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214
Datasheet Download
CWR26HH106JCFB\TR.pdf
Availability of CWR26HH106JCFB\TR
QUANTITY
CWR26HH106JCFB\TR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HH106JCFB\TR
Internal Part NumberEIS-CWR26HH106JCFB\TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)667 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2214 (5634 Metric)
Size / Dimension0.220" L x 0.135" W (5.59mm x 3.43mm)
Height - Seated (Max)0.085" (2.16mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeF
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)