Vishay/Sprague CWR26HH106KBFZ\PR
CWR26HH106KBFZ\PR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HH106KBFZ\PR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214
Datasheet Download
CWR26HH106KBFZ\PR.pdf
Availability of CWR26HH106KBFZ\PR
QUANTITY
CWR26HH106KBFZ\PR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HH106KBFZ\PR
Internal Part NumberEIS-CWR26HH106KBFZ\PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)667 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2214 (5634 Metric)
Size / Dimension0.220" L x 0.135" W (5.59mm x 3.43mm)
Height - Seated (Max)0.085" (2.16mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeF
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HH106KBFZ\PR
Related LinksCWR26HH1, CWR26HH106KBFZ\PR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HH106KBFZ\PR Details Description
Related parts for CWR26HH106KBFZ\PR
IC OPAMP GP 11MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 4.39V SOT143-4 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 5% RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf
SOLID STATE TIMER SPDT 8 PIN datasheet.pdf
CONN SPADE TERM 14-16AWG #6 BLUE datasheet.pdf
LED LH351B WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf