Vishay/Sprague CWR26HH107MCHZ\TR
CWR26HH107MCHZ\TR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HH107MCHZ\TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915
Datasheet Download
CWR26HH107MCHZ\TR.pdf
Availability of CWR26HH107MCHZ\TR
QUANTITY
CWR26HH107MCHZ\TR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HH107MCHZ\TR
Internal Part NumberEIS-CWR26HH107MCHZ\TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)180 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HH107MCHZ\TR
Related LinksCWR26HH1, CWR26HH107MCHZ\TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HH107MCHZ\TR Details Description
Related parts for CWR26HH107MCHZ\TR
JUMPER-H1507TR/A3049R/X 4" datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 3A DDPAK datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 6.05VWM 11.7VC DO204AC datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.25W SOT363 datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG BLACK 250' datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 9.14MM datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG RED 1000' datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf