Vishay/Sprague CWR26HH226KCGB\TR
CWR26HH226KCGB\TR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HH226KCGB\TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711
Datasheet Download
CWR26HH226KCGB\TR.pdf
Availability of CWR26HH226KCGB\TR
QUANTITY
CWR26HH226KCGB\TR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HH226KCGB\TR
Internal Part NumberEIS-CWR26HH226KCGB\TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)275 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HH226KCGB\TR
Related LinksCWR26HH2, CWR26HH226KCGB\TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HH226KCGB\TR Details Description
Related parts for CWR26HH226KCGB\TR
RES SMD 953K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 17 POS .217 SMD datasheet.pdf
HDR CONN SMT DR 30 GOLD datasheet.pdf
Connector Header 18 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf