Vishay/Sprague CWR26HH226MBGC\HR
CWR26HH226MBGC\HR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HH226MBGC\HR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711
Datasheet Download
CWR26HH226MBGC\HR.pdf
Availability of CWR26HH226MBGC\HR
QUANTITY
CWR26HH226MBGC\HR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HH226MBGC\HR
Internal Part NumberEIS-CWR26HH226MBGC\HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)275 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HH226MBGC\HR
Related LinksCWR26HH2, CWR26HH226MBGC\HR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HH226MBGC\HR Details Description
Related parts for CWR26HH226MBGC\HR
DSUB CABLE - CFP37G/AE37G/X datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS MATE-N-LOK RED datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SIZE 20, CLASS D, TERMINAL JUNCT datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT datasheet.pdf
IC FPGA 574 I/O datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf