Vishay/Sprague CWR26HH226MBGC\PR
CWR26HH226MBGC\PR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HH226MBGC\PR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711
Datasheet Download
CWR26HH226MBGC\PR.pdf
Availability of CWR26HH226MBGC\PR
QUANTITY
CWR26HH226MBGC\PR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HH226MBGC\PR
Internal Part NumberEIS-CWR26HH226MBGC\PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)275 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HH226MBGC\PR
Related LinksCWR26HH2, CWR26HH226MBGC\PR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HH226MBGC\PR Details Description
Related parts for CWR26HH226MBGC\PR
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT DUAL ENTRY 14POS .100" datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE 36.7KHZ RSIP-A3 datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT YAGI 6ELEM 406-430MHZ GOLD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC DRAM 288MBIT 400MHZ 144BGA datasheet.pdf
AIRMAX datasheet.pdf
OSC TCXO 16.384MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf