Vishay/Sprague CWR26HK107JCHC\TR
CWR26HK107JCHC\TR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HK107JCHC\TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915
Datasheet Download
CWR26HK107JCHC\TR.pdf
Availability of CWR26HK107JCHC\TR
QUANTITY
CWR26HK107JCHC\TR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HK107JCHC\TR
Internal Part NumberEIS-CWR26HK107JCHC\TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)180 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HK107JCHC\TR
Related LinksCWR26HK1, CWR26HK107JCHC\TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HK107JCHC\TR Details Description
Related parts for CWR26HK107JCHC\TR
IC REG SWTCHD CAP INV 20MA 8SOIC datasheet.pdf
IC TXRX LOPWR RS485/422 8 DIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 36POS datasheet.pdf
BOARD EVAL L6920D STEP UP CONV datasheet.pdf
RES 10K OHM 85W 5% TO264 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LOCKWASHER SAME AS SHH691-3 datasheet.pdf
LB ILLUM PUSHBUTTON CAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf