Vishay/Sprague CWR26HK107JCHZ\TR
CWR26HK107JCHZ\TR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HK107JCHZ\TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915
Datasheet Download
CWR26HK107JCHZ\TR.pdf
Availability of CWR26HK107JCHZ\TR
QUANTITY
CWR26HK107JCHZ\TR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HK107JCHZ\TR
Internal Part NumberEIS-CWR26HK107JCHZ\TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)180 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HK107JCHZ\TR
Related LinksCWR26HK1, CWR26HK107JCHZ\TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HK107JCHZ\TR Details Description
Related parts for CWR26HK107JCHZ\TR
CONN EDGECARD 140POS .100 WW datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 630V X7R 2225 datasheet.pdf
FIBER OPTIC CBL LATCH SIMPLEX 1M datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 7W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP CER 5PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 10V AXIAL datasheet.pdf