Vishay/Sprague CWR26HK226JCGB\TR
CWR26HK226JCGB\TR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HK226JCGB\TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711
Datasheet Download
CWR26HK226JCGB\TR.pdf
Availability of CWR26HK226JCGB\TR
QUANTITY
CWR26HK226JCGB\TR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HK226JCGB\TR
Internal Part NumberEIS-CWR26HK226JCGB\TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)275 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HK226JCGB\TR
Related LinksCWR26HK2, CWR26HK226JCGB\TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HK226JCGB\TR Details Description
Related parts for CWR26HK226JCGB\TR
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 42V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC XLATOR 9BIT ECL-TTL 28-PLCC datasheet.pdf
POT JOYSTICK 120K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 10A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
RES 8.25M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 200MW UMD2 datasheet.pdf