Vishay/Sprague CWR26HK226KBGB\HR
CWR26HK226KBGB\HR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HK226KBGB\HR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711
Datasheet Download
CWR26HK226KBGB\HR.pdf
Availability of CWR26HK226KBGB\HR
QUANTITY
CWR26HK226KBGB\HR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HK226KBGB\HR
Internal Part NumberEIS-CWR26HK226KBGB\HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)275 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HK226KBGB\HR
Related LinksCWR26HK2, CWR26HK226KBGB\HR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HK226KBGB\HR Details Description
Related parts for CWR26HK226KBGB\HR
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
MOD IR RCVR 36KHZ TOP VIEW datasheet.pdf