Vishay/Sprague CWR26HK226KCGZ\HR
CWR26HK226KCGZ\HR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HK226KCGZ\HR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711
Datasheet Download
CWR26HK226KCGZ\HR.pdf
Availability of CWR26HK226KCGZ\HR
QUANTITY
CWR26HK226KCGZ\HR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HK226KCGZ\HR
Internal Part NumberEIS-CWR26HK226KCGZ\HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)275 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HK226KCGZ\HR
Related LinksCWR26HK2, CWR26HK226KCGZ\HR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HK226KCGZ\HR Details Description
Related parts for CWR26HK226KCGZ\HR
DIODE SCHOTTKY 20V 3A SMC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A TO263-5L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 10P10C UNSHIELDED datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V 10% BX 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 191 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf