Vishay/Sprague CWR26HK336MCFC
CWR26HK336MCFC picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HK336MCFC
Brief Description
CAP TANT 33UF 20% 15V 2214
Datasheet Download
CWR26HK336MCFC.pdf
Availability of CWR26HK336MCFC
QUANTITY
CWR26HK336MCFC Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HK336MCFC
Internal Part NumberEIS-CWR26HK336MCFC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2214 (5634 Metric)
Size / Dimension0.220" L x 0.135" W (5.59mm x 3.43mm)
Height - Seated (Max)0.085" (2.16mm)
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)